Palác Potala – Lhasa, Tibet

Máte-li rádi toulky do dálných krajin, tak dnešní výlet vás zavede do Tibetu, kde se ve městě Lhasa nalézá majestátný palác Potala. Po mnoho staletí býval tradičním sídlem dalajlámů, avšak po nuceném připojení Tibetu k Číně byl roku 1959 čtrnáctý dalajláma nucen opustit palác. Tibet je velmi zajímavé historické území, které se nachází z velké části na Tibetské náhorní plošině ve střední Asii.

Průměrná nadmořská výška dosahuje přibližně 4 900 m n.m. a bývá někdy označován také jako „střecha světa“. Dříve býval nezávislým královstvím, avšak v roce 1950 byl násilně obsazen Čínskou lidovou republikou. Tehdy patnáctiletý dalajláma zůstal loutkovou hlavou tibetu a 17. března 1959 uprchl do Indie, kde požádal o politický azyl a žije zde v emigraci. Jeho původní sídlo Potala je však stále cílem mnoha převážně buddhistických poutníků, ale místo navštěvují i mnozí turisté z celého světa.

Již v 7. století stál na místě Potaly palác buddhistického krále Songcän Gampy, který ve městě nechal založit také velký chrám Džókhang. Dnešní Potalu nechal postavit až pátý dalajláma Lozang Gjamccho, který se tehdy stal i světským vládcem Tibetu. Stavba Potaly byla započata kolem roku 1645 na místě tehdejšího paláce. Potala byla postavena z hlíny, kamene a dřeva. Stavební materiál byl dopravován na oslech nebo ho nosili lidé. Podle tradičního pojetí na Potala více jak 1 000 místností, 10 000 svatyní a více než 20 000 soch.

Palác Potala - Lhasa, Tibet

Palác disponuje velkým množstvím místností s nejrůznějšími funkcemi. Mezi asi nejdůležitější patří bezesporu vládní komnaty, škola pro mnichy a místnosti pro personál, který tvořili výhradně mniši, dále se zde nacházeli knihovny, zbrojovky, sklady, skladiště, sýpky i žalář. Potala ve svých útrobách skrývá také hrobku prvního zdejšího vládce a stavitele pátého dalajlámy a také jeho nástupců. Rakve jsou zdobeny zlatem a polodrahokamy.

Čtěte také:   Jezero Bajkal - Rusko

V Potale dalajlámové vždy sídlili v nejvyšších poschodích, kde žili izolovaně. Dalajlámové užívali palác Potala až do roku 1959, kdy v souvislosti s čínskou okupací byl 14. Dalajláma Tändzin Gjamccho nucen uprchnout do Indie. Lámové neboli tibetští duchovní učitelé buddhismu se po dlouhá léta snažili, aby se do paláce nedostal žádný cizinec, avšak nyní je vstup turistů do paláce povolen. Návštěva Tibetu i Potaly je určitě velmi zajímavým a působivým zážitkem pro každého cestovatele.

Zdroj fotografií: Wikipedia

Kde se nachází Palác Potala?







Napište nám pár slov o této turisticky atraktivní zajímavosti nebo na nás odkazujte ze svého webu, blogu či sociálního profilu.

Napište prosím komentář

Background photo - NASA. Some photos are licensed from photobank or used from Wikipedia.
Powered by WordPress | Designed by: Premium WordPress Themes | Thanks to Download Free WordPress Theme, Premium WordPress Themes and WordPress Themes