Maledivy – Asie

Ostrovní stát Maledivy se nachází v Indickém oceánu na jihu Asie. Jsou tvořeny stejnojmenným souostrovím, které tvoří řetězec 19 korálových atolů táhnoucích se v délce cca 800 km. Celosvětově to je nejplošší a nejníže položený stát světa. Většina ostrovů vystupuje jen asi metr nad hladinu moře při přílivu a žádné místo není více jak 2,5 m nad hladinou.

Jedná se o specifickou destinaci hojně vyhledávanou turisty a sestávají z 1196 ostrovů, z nichž obydleno je pouze asi 200. Některé ostrůvky jsou malé a lze je projít za několik minut, jiné jsou naopak větší a poměrně rozlehlé. Rozloha Malediv je 298 km ², z čehož 99 % jsou vodní plochy. Zajímavostí je i to, že ačkoliv se zde nachází cca 100 hotelových resortů, tak kromě ostrova Kuramathi, je na jednom ostrově umístěn maximálně jeden resort. Resorty se od sebe liší nejen stylem a specializací poskytovaných služeb, ale i kuchyní a oblíbeností u různých národností. Čili pokud jste se rozhodli, že vaše dovolená bude tady, tak pečlivě vybírejte jak resort, tak roční dobu.


Foto: Patrick Verdier, Wikipedia


Foto: Rachel Dearlove, Wikipedia

Počasí na Maledivách je tropické a lze jej rozdělit do dvou sezón, závislých na intenzitě monzunů. Od prosince do dubna zde vládne suché podnebí s ojedinělými srážkami, naopak květen až listopad se vyznačuje častějšími bouřemi a deštěm. Podle vybrané sezóny se odvíjí i cena, kterou budete muset na dovolenou snů vynaložit. Nejdražší je období od února do dubna a období Vánoc a Nového roku. Květen až listopad naopak nabízí menší vytíženost středisek a příznivější ceny. Teplota je stálá cca 30 °C.

   

Foto: Brian0918, Kmusser, Wikipedia

První osídlení Malediv proběhlo pravděpodobně roku 500 př. n. l. rybáři z Indie a Srí Lanky, avšak zmínky sahají až do 2. Stol. př. n. l., kdy se zde arabští obchodníci zastavovali na odpočinek. Během let se pokoušeli Portugalci, i Holanďani o nadvládu, ale pouze Portugalcům se to na 15 let podařilo. V 17. století přijali ochranu od Holanďanů, tehdy vládnoucích na Srí Lance. Roku 1796 se z Malediv stal britský protektorát, který trval až do roku 1965, kdy jej Británie uznala za suverénní a nezávislý stát v čele s prezidentem. Zároveň se Británie zbavila odpovědnosti za jeho obranu. Roku 1988 byly Maledivy vyhlášeny republikou. Hlavním městem souostroví je Male a pouze Male lze definovat jako město. Zajímavý je i fakt, že tehdejší maledivský prezident Mohammad Našíd v listopadu 2008 uvedl pro britský deník The Guardian, že se země rozhodla vytvořit fond, který bude sloužit k nákupu nových území, protože díky globálnímu oteplování se tento ostrovní stát neustále „potápí“. Zatím se jedná pouze o sondování situace, ale v úvahu přichází, že by mohla odkoupit některá území Srí Lanky, Indie nebo Austrálie.

Čtěte také:   Palác Potala - Lhasa, Tibet


Foto: Shahee Ilyas, Wikipedia


Foto: Ibrahim Iujaz, Wikipedia

Kde jsou Maledivy?Napište nám pár slov o této turisticky atraktivní zajímavosti nebo na nás odkazujte ze svého webu, blogu či sociálního profilu.

Napište prosím komentář

Background photo - NASA. Some photos are licensed from photobank or used from Wikipedia.
Powered by WordPress | Designed by: Premium WordPress Themes | Thanks to Download Free WordPress Theme, Premium WordPress Themes and WordPress Themes