Carcassonne – Francie

Město Carcassonne leží na jihu Francie na řece Aude. Patří k nejzachovalejším středověkým pevnostním městům v celé Evropě a díky tomu bylo roku 1997 zapsáno na seznam kulturním památek UNESCO. Dokonce podle něj byla nazvána i společenská hra, která má velké množství příznivců.

Pevnost Carcassonne vznikla v 6. stol. př. n. l., kdy tuto oblast obsadili iberští Keltové. Ti zde však dlouho nepobyli. Již o 300 let později se zde usadil jiný keltský kmen a založil zde galské oppidum, které bylo později nazýváno Římany Colonia Julia Carcaso. Když v roce 122 tuto oblast dobili Římané, zlepšili opevnění zdejšího oppida. V úpravách pokračovali i ve 3. stol., kdy je stěhování národů přimělo k výrazným úpravám.

Okruh hradeb byl zesílen a bylo přistavěno i několik věží. Většina z tohoto upraveného opevnění se dochovala i do dnešní doby a tvoří vnitřní prstenec hradeb. Tento okruh čítá 30 věží galsko-římského typu, které mají velká okna, aby byl usnadněn boj s oštěpy. Římané zde vládli až do poloviny 5. stol., kdy město padlo do rukou západních Gótů. V jejich držení byla pevnost až do roku 725, kdy jej na chvíli obsadili Arabové. Ti však byli roku 759 vypuzeni franským králem Pipinem Krátkým, kterému pomáhali západogótké kmeny.

Carcassonne se tak stal franským lénem. Při následném dělení Franské říše město připadlo rodu Trencavelů, kteří se během své vlády (1082 – 1209) zasadili o nebývalý rozkvět. Na nejvyšším místě pahorku uprostřed hradního města byl postaven opevněný zámek, který byl od okolního opevnění oddělen suchým hradním příkopem a chráněn pěti věžemi. Přístup byl chráněn dvěma padacími mřížemi a okovanou bránou, která musela být obsluhována alespoň dvěma osobami, aby se zabránilo možnosti zrady. Během tohoto rozkvětu se v okolí rozšířilo katarské hnutí (Albigenští), které zde bylo trpěno a dokonce i ochraňováno.

Čtěte také:   Mont Saint Michel – západní pobřeží Francie

Foto: Greudin, Wikipedia

Papež Inocenc III. však v roce 1208 rozhodl o křížové výpravě proti albigenským a město začalo být obléháno severofrancouzskými rytíři. Carcassonne po 15 dnech padl a jeho obyvatelstvo bylo kompletně zmasakrováno. Následující léta se často sváděly bitvy o získání města zpět do rukou trencavelských, což se silně podepsalo i na hospodaření regionu. Obrat nastal až po roce 1240, kdy město s konečnou platností připadlo francouzskému králi, který okolí nechal srovnat se zemí, a město se stalo základním obranným prvkem Francie na jižní hranici s Aragonem.

Pod královskou nadvládou město opět začalo vzkvétat a během následujících 200 let získalo současnou podobu. Významný zvrat v životě tohoto pevnostního města nastal roku 1659, kdy byl k francouzské říši připojen region Roussillon, Carcassonne se tím ocitl ve vnitrozemí a ztratil význam obranného hraničního města. Nové válečné techniky pak zapříčinily to, že do budoucna nemělo smysl udržovat město jako pevnost a opevnění se začalo pomalu rozpadat. V 18. stol. z něj zůstala už jen zchudlá čtvrť a hrozilo ji stržení.

Foto: Jean-Pol GRANDMONT, Wikipedia

Avšak architekt Viollet-le-Duc spolu se spisovatelem Prosperem Mériméeem nechtěli, aby toto město skončilo stržením a v 19. stol. se zasloužili o rozsáhlou rekonstrukci, která zachránila toto významné a zajímavé město i pro další generace obdivovatelů. Architekt Viollet-le-Duc na rekonstrukci pracoval téměř obdivuhodných 50 let. Jedná se o poměrně kontroverzního architekta, který provedl i rekonstrukci katedrály Notre Dame v Paříži. Jeho rozsáhlé rekonstrukce jsou jedněmi obdivovány a druhými naopak kritizovány. Avšak jím zrekonstruované objekty jsou hojně navštěvovány zvědavými turisty, čímž se výrazně přičinil o rozvoj cestovního ruchu ve Francii.

Čtěte také:   Zámek Neuschwanstein – Německo

Foto: Jean-Pierre Lavoie, Wikipedia

Carcassonne je dnes asi nejpůsobivější citadelou v celé Evropě. Turisté v dnešní době obdivují především dvojité hradby s věžičkami, hlavně pak vnitřní prstenec hradeb, kde jádro města tvoří Chateau Cintal (zmiňovaný opevněný zámek) z 12. stol. Mohou se projít po hradbách a prohlédnout si tak zachované strážní věže nebo otvory pro lití oleje a vrhání kamenů na dobyvatele.

Uprostřed města se dále nachází románsko-gotická katedrála St. Nazaire s nádhernými vitrážemi. Ukrývá v sobě i kamennou desku ze 13. Stol., kde je vyobrazeno obléhání města Carcassonne v roce 1209, tedy v době Křižácké výpravy. Město Carcassonne má vlastně dvě centra – historické centrum, okolo Chateau Cintal a centrum novější, které se nachází u řeky pod pevností a vzniklo v době úpadku toho starého. V okolí města se nachází katarské hrady, kam jsou často pořádány výlety.

Mapa Carcassonne – Francie







Napište nám pár slov o této turisticky atraktivní zajímavosti nebo na nás odkazujte ze svého webu, blogu či sociálního profilu.

Napište prosím komentář

Background photo - NASA. Some photos are licensed from photobank or used from Wikipedia.
Powered by WordPress | Designed by: Premium WordPress Themes | Thanks to Download Free WordPress Theme, Premium WordPress Themes and WordPress Themes