Mont Saint Michel – západní pobřeží Francie

Minulá toulka nás zavedla na západní pobřeží Francie, na kterém ještě chvilku zůstaneme, ale posuneme se trošku severněji do Normandie. Nachází se zde totiž unikátní ostrov, či spíše „uměle vytvořený“ poloostrov Mont Saint Michel, který ročně navštíví téměř milión návštěvníků a jedná se tak o druhé nejnavštěvovanější místo Francie, tím prvním je samozřejmě Paříž.

Návštěvníky sem láká magické místo Mont Saint Michel (neboli Hora sv. Michala), a také klášter, který je na ostrově umístěn a který je doslova perlou francouzské gotiky. Ne nadarmo je tento unikát zapsán od roku 1979 na Seznamu světového dědictví UNESCO – a to ostrov, záliv i klášter. Již z dálky nelze přehlédnout, jak se vypíná k nádherně modré obloze.

Denně se zde střídá výrazný příliv a odliv, který je dokonce největší co se rozdílu výšky hladiny týká v celé Evropě. Je to úctyhodných 15 metrů. Při odlivu to může znamenat, že voda ustoupí i 10 až 15 km od pevniny. Ostrov je buď obklopen vodou, nebo „tekutými písky“. Samotný ostrov je žulový a vypíná se do výšky 80 metrů. S pevninou je již více jak 130 let spojen náspem, na kterém je dnes vybudovaná silnice, aby se sem mohl kdokoliv pohodlně dostat v jakoukoliv denní či noční dobu.

Do roku 1879, kdy byl násep vybudován, museli zdejší obyvatelé a poutníci vždy počkat, až hladina na tekutých píscích dostatečně klesne a oni budou moci přejít ke klášteru. Dnešní silnice je pohodlně přístupná téměř po celý rok, pouze párkrát do roka (uvádí se asi 3krát) se může stát, že bude i ona zaplavena okolním mořem. Při přílivu se nedoporučuje nechávat zde vozidlo.

Na ostrově si můžete prohlédnout městečko, ale rozhodně nezapomeňte navštívit klášter, který nese jméno La Merville (Zázrak) a stojí na základech vyhořelého románského opatství. Platí se zde vstupné, které se vám však v podobě zážitků mnohonásobně vrátí. Prohlídka probíhá individuálně, ale berte v potaz davy turistů, kteří se zde vyskytují. Tak jako vy, chtějí vidět toto zajímavé místo a počítejte s tím, že se může stát, že vás bude unášet dav.

Čtěte také:   Pevnost Boyard – západní pobřeží Francie

Klášter nabízí mnoho zajímavých míst a prostor, které stojí za to vidět, dále zde můžete narazit i na nádherné výhledy na okolí i moře, které se vám naskytnou pouze z tohoto úchvatného kláštera. Při cestě zpět na parkoviště vás neminou obchůdky umístěné podél trasy. Zakoupit zde můžete suvenýry, sošky Michaela, růžence, prostě cokoliv co se dá prodat. Gurmáni zde v proslulém hotelu Mere Poullard mohou ochutnat vyhlášené palačinky.

A ještě se vrátíme trošku k historii ostrova. Jako významná krajinná dominanta byl znám již za Keltů, kteří jej nazývali Monte Tombe (Hrobová hora) a toto místo používali k pohřbívání svých mrtvých. Samotné počátky nynější zástavby se vztahují k roku 708, kdy zde byla postavena modlitební kaple. Na tom by ještě nebylo nic prapodivného, kdyby ji podle legendy nedal postavit sv. Aubert, biskup z nedalekého Avranches, kterému se zjevil archanděl Michael a přikázal mu, aby zde tuto modlitební kapli nechal postavit.

Biskup Aubert však nejprve považoval, že ho šálí zrak a na výzvu nereagoval. Poté jej Michael musel ještě třikrát důrazně udeřit prstem po hlavě, až bylo jeho přání vyslyšeno. Na biskupově lebce je prý opravdu dolíček. A jelikož si tuto kapli vyžádal sám Michael, je toto místo pojmenováno po něm. A nejen to. Katedrální věž nese jeho sochu, takže neustále dohlíží na zdejší dění.

Zdroj fotografií: Wikipedie

Čtěte také:   Orlí hnízdo – horské útočiště Adolfa Hitlera, Bavorsko

Kde leží Mont Saint Michel – mapa

 Napište nám pár slov o této turisticky atraktivní zajímavosti nebo na nás odkazujte ze svého webu, blogu či sociálního profilu.

Napište prosím komentář

Background photo - NASA. Some photos are licensed from photobank or used from Wikipedia.
Powered by WordPress | Designed by: Premium WordPress Themes | Thanks to Download Free WordPress Theme, Premium WordPress Themes and WordPress Themes