Orlí hnízdo – horské útočiště Adolfa Hitlera, Bavorsko

Orlí hnízdo, jehož oficiální název zní Kehlsteinhaus, bylo horské útočiště nejen pro Adolfa Hitlera, ale i pro jeho nejvěrnější spolupracovníky. Jedná se asi o největší turistickou atrakci v této oblasti. Komplex se nachází se v jihovýchodním cípu Bavorska, nedaleko města Berchtesgaden a je umístěn na skalnatém hřebeni v nadmořské výšce 1 834 m. n. m. Pojďte se společně podívat na toto tajemné dílo.

Nejednalo se však pouze o budovu Orlího hnízda, ale o celý uzavřený komplex, skládající se z několika budov, které spolu byly propojeny podzemními tunely a spojovacími štolami v horské vesnici Obersalzberg. Ta byla od roku 1923 využívána jako dovolenkové sídlo Adolfa Hitlera a posléze roku 1933 byla zcela uzavřena veřejnosti.

Již ve 20. letech 20. století byla využívána nacisty chata Wachenfeld, umístěná v nadmořské výšce 1 000 m. n. m. Údajně zde Hitler psal i svoji knihu Mein Kampf. Tuto chatu lze vidět i na mnohých historických dokumentech z té doby. V tomto poměrně rozsáhlém areálu se dále nacházely i bunkry a podzemní úkryty. Hitler si zde zřídil „horský zámek“ Berghof, což byla spodní budova Orlího hnízda.


Zdroj fotografie: Wikipedie

Vlastní Orlí hnízdo se nachází na vrcholku hory Kehlstein a dalo by se srovnat s větším horským hotelem, který nabízí unikátní výhledy do okolní krajiny. Svým vzhledem doslova vypadá jako nedostupné orlí hnízdo. Z Obersalzbergu sem byla vybudována nová 6,5 km dlouhá horská silnice s několika tunely. Ta končí u skály, kde si můžete vybrat ze dvou možností, jak se dostat na vrchol. Buď půjdete pěšky po cestičce, nebo (asi jako většina turistů) využijete mramorem vykládaný tunel vedoucí k luxusnímu dobovému výtahu zabudovanému do nitra skály. Tím vystoupáte posledních 124 m a ocitnete se v honosném sídle.

Samotné Orlí hnízdo bylo postaveno vůdcovým nejbližším spolupracovníkem a zároveň tajemníkem Martinem Bormannem v roce 1937. Byl to dárek k vůdcovým 50. narozeninám. Budova Orlího hnízda i silnice vedoucí na vrchol byly vybudovány za pouhých 13 měsíců. Náklady na stavbu se vyšplhaly na úctyhodných 30 miliónů říšských marek, což by v dnešní době odpovídalo přibližně 120 mil. eur.

Čtěte také:   Mont Saint Michel – západní pobřeží Francie


Zdroj: Wikipedia

Zajímavým paradoxem je fakt, že Orlí hnízdo Hitler navštívil asi jen desetkrát, protože měl averzi k řídkému vzduchu a strach z výšek. Budova byla také koncipována pouze pro denní pobyt návštěv, čili ložnice byste tady marně hledali. Jako hlavní místnost byl vytvořen tzv. oktagon, což je velká osmihranná síň s krbem, která dnes slouží jako restaurace. Vedle ní se nachází pokoj Evy Braunové a prosklená galerie nabízející úchvatné výhledy. Dále se zde nachází jídelna a toalety.

Informační web se spoustou dalších informací: www.kehlsteinhaus.de


Foto: Wikipedia

Kde leží Orlí hnízdo?

 Napište nám pár slov o této turisticky atraktivní zajímavosti nebo na nás odkazujte ze svého webu, blogu či sociálního profilu.

Napište prosím komentář

Background photo - NASA. Some photos are licensed from photobank or used from Wikipedia.
Powered by WordPress | Designed by: Premium WordPress Themes | Thanks to Download Free WordPress Theme, Premium WordPress Themes and WordPress Themes