Zámek Neuschwanstein – Německo

Tento zámek je asi nejznámějším a zároveň nejnavštěvovanějším zámkem i turistickým cílem v Německu. Nechal ho postavit Ludvík II. Bavorský, což je asi nejznámější bavorský panovník. Zámek leží v Bavorsku v Allgäu u Füssenu. Je umístěn na vysokém skalnatém vrchu v bavorských Alpách a tvoří skvostnou a zcela nepřehlédnutelnou dominantu širokého okolí.

Zámek stojí na velmi romantickém, ale zároveň ne dobře přístupném místě. Někomu možná připadá jako středověký hrad, avšak je to poměrně mladý zámek. Jeho stavba začala roku 1869 a trvala přibližně 17 let. Předcházelo jí odstřelení dvou středověkých hradů, které zde do té doby stávaly.

 Celá plošina byla o několik metrů díky trhavině snížena. Stavba stála hodně peněz, uvádí se, že minimálně 12 milionů marek, což byla i na tu dobu dost velká suma. Jde o zámek úctyhodných rozměrů, avšak z dálky působí pro někoho jako divadelní kulisa. Možná je tomu i proto, že král by velkým obdivovatelem Richarda Wagnera a jeho oper a celý zámek je vlastně takovou poctou tomuto skladateli a jeho operám.


Zdroj: Wikipedia

Mnozí odborníci z řad architektů se k němu vyjadřují jako ke směsici stavebních slohů, nejen zvenku, ale i ve větší míře v interiérech. Ty jsou vyzdobeny novogotickým řezbářstvím, avšak také ve stylu novoromantismu a historismu.

 Trůnní sál je pak asi nejkrásnější a nejproslulejší místností zámku, avšak trůn byste zde hledali marně, protože na něj nezbyly finanční prostředky. Jako vzor byla vzata mešita Hagia Sofia v Instanbulu. Náročné pro zdejší pracovníky bylo i to, že král měl do nejmenších detailů promyšleno, jak by měl zámek vypadat a ze svých představ nehodlal svolit. Zámek byl obydlen pouze panovníkem a několika málo sluhy a služkami.


Zdroj: Wikipedia

Samotný panovník byl znám tím, že o reálné panování neměl příliš zájem. Přednost dával především divadelním představením a nechával se unášet fantastickými představami, což mohlo dopomoct i k vzhledu tohoto velkolepého zámku. Ludvík II. nechal vystavět i zámek Linderhof a také započal stavbu zámku Herrenchiemsee, který byl umístěn na jezerním ostrově, avšak díky své nákladnosti nebyla tato stavba nikdy dokončena.

Čtěte také:   Koncentrační tábor Osvětim – Polsko

Další osud Ludvíka II. byl spíše smutný. Jako osoba duševně chorá byl po prvním neúspěšném pokusu, kdy byla uvězněna zatýkací delegace, zajat a odvezen na zámek Berg. Ludvík II. procházel i jasnými obdobími, kdy se choval normálně. Předpokládal tedy, že v budoucnu se dočká spíše ponížení a samoty. Již druhý den mu byly povoleny dvě vycházky – první s doprovodnou stráží, která proběhla v pořádku a král se choval přirozeně a druhá podvečerní se svým lékařem, doktorem Guddenem, který se také podílel na jeho zadržení a odvezení na zámek Berg.

Na své procházce zamířili k Starnberskému jezeru. Avšak dlouho se nevraceli a tak lidé ze zámku se je vydali hledat. Již za svitu loučí je oba našli utonulé v jezeře. Tuto tragédii se nikdy nepodařilo jednoznačně vysvětlit, tudíž se neví, zda se dobrovolně utopil, pokusil se o útěk, během kterého utonul nebo se o jeho smrt zasloužil někdo cizí.  

Zdroj fotografií: Wikipedie

Kde se nachází zámek Neuschwanstein?

 







Napište nám pár slov o této turisticky atraktivní zajímavosti nebo na nás odkazujte ze svého webu, blogu či sociálního profilu.

1 komentář k článku “Zámek Neuschwanstein – Německo”

  1. Jarka Koloušek Štěpničková napsal:

    Všechny jeho zámky jsou krásný, všechny chtěl Ludvík mít jen sám pro sebe a po jeho smrti se měli zničit, jsem ráda, že se tomu tak nestalo 🙂

Napište prosím komentář

Background photo - NASA. Some photos are licensed from photobank or used from Wikipedia.
Powered by WordPress | Designed by: Premium WordPress Themes | Thanks to Download Free WordPress Theme, Premium WordPress Themes and WordPress Themes