Zřiceniny Teotihuacánu leží na náhorní plošině v nadmořské výšce asi 2 200 m a jedná se o nejvýznamnější náboženské centrum celé Střední Ameriky. Nachází se asi 50 km severovýchodním směrem od hlavního města Mexico City. Bývá popisován jako zvláštní, magické, posvátné místo, které skrývá mnohá tajemství a ohromuje monumentalitou.
Do dnešní doby se úplně přesně neví, odkud stavitelé tohoto magického místa přišli, ani jakou měli etnickou kulturu. Pouze se domnívá, že to mohli být Toltékové, jiní zase tvrdí, že to byli Otomíové nebo že se jednalo o Totonaky. Období největší slávy tohoto místa bylo mezi 1. a 8. stol. n. l. Zdejší stavby se nacházejí na poměrně velkém prostoru přibližně 5 km dlouhém a 3 km širokém. V tomto náboženském centru se scházely i desetitisíce lidí.
Zdroj fotografie: Wikipedie Jackhynes
Posvátné město bylo objeveno Aztéky, kteří tuto oblast osídlili přibližně ve 13. století. Věřili, že to je rodiště samotných bohů. Název pochází od Aztéků a v překladu znamená „město bohů“ nebo také „místo, kde se lidé stávají bohy“. Aztékové také pojmenovali dvě největší zdejší pyramidy – Pyramidu Slunce a Měsíce. Pyramida Slunce je třetí největší stavbou na světě. Jak se místo skutečně nazývalo, dodnes nevíme, protože jeho zakladatelé po sobě nezanechali žádné stopy, ani písemné památky. Neví se, ani jaký používali jazyk. Jediné co po sobě zanechali, je několik nerozluštitelných symbolů a náčrtů. Protože se nic podstatného nedochovalo, začal se používat pojem Teotihuacánská kultura.
Zdroj fotografie: Wikipedie Gorgo
Z historického vývoje jsme schopni doložit, že Teotihuacán vznikl z malé vesnické osady či spíše spojením několika menších vesnic. Velké městské centrum se začalo rozrůstat kolem roku 100 př. n. l. Začalo přibývat budov kolem Cesty mrtvých a také podél druhé hlavní ulice a venkovské obyvatelstvo se začalo sestěhovávat do města. Symbolicky nejvýznamnější monument města „Quetzalcóatlova pyramida“ byl postaven v rámci Citadely přibližně kolem roku 200 n. l. V letech 250 – 650 n. l. nastal vrchol teotihuacánské kultury a počet obyvatel dosáhnul maxima, podle odhadů až 200 000 obyvatel. Žilo zde přibližně 90 % obyvatelstva jižní a jihovýchodní části Mexického údolí. Roku 500 n. l. se dokonce Teotihuacán stal šestým největším městem světa. Město bohů existovalo asi 700 let a poté došlo přibližně kolem roku 750 k jeho zániku či zhroucení. Dodnes se neví, jak k tomu skutečně došlo, ani se nedochovaly žádné psané záznamy z tohoto období, které by to více osvětlily. Jediné, co se dochovalo, jsou stopy velkého požáru na zbytcích staveb.