Keukenhof – Holandsko

Pojďme se společně podívat na největší květinový park nejen v Holandsku, ale i v celé Evropě. Tento park, zn je znám i pod názvem „Zahrada Evropy“ a i v celém světě nemá konkurenci. Nachází se poblíž městečka Lisse na původním hrabství Keukenhof. Historie parku Keukenhof sahá do patnáctého století, kdy byl součástí hradu Keukenhof. Jako zahrada sloužil hraběnce Wittelsbachové, která bydlela opodál na zámku Teylingen.

Název parku vznikl od toho, že zde hraběnka pěstovala zeleninu pro svoji kuchyni. Keuke totiž v holandštině znamená kuchyně. Roku 1840 tento park změnili zahradní architekti Zocher & Zonen, kteří stáli i za návrhem amsterdamského Vondelparku. I přes mnohé úpravy se jejich projekt podařilo zachovat dodnes. Pro veřejnost byl poprvé otevřen v roce 1950, rok poté kdy severní část byla poprvé použita k výstavbě cibulovitých květin, o což se přičinil tehdejší starosta městečka Lisse.

Květinový park se rozkládá na 32 hektarech a stará se o něj pouhých 24 zahradníků. Každý rok na jaře zde vykvete 6 – 7 milionů cibulovitých květin, které jsou sázeny do země ve třech vrstvách a to podle období květu. Jedná se především o krokusy, narcisy, tulipány a hyacinty. Park je opravdu rozsáhlý a květiny zde jsou uspořádány jedinečným způsobem. Návštěvníkovi se tak naskýtá neuvěřitelný pohled na kvetoucí záhony zasazené do členitého parku s vodními plochami, všelijakými trvalkami, kvetoucími keři, uměleckými výtvory sochařů i starými stromy. Každý rok park Keukenhof hostí ve čtyřech pavilonech různé květinové výstavy včetně soutěží o nejkrásnější výpěstky.

Do Keukenhofu každé jaro zavítá téměř milion návštěvníků, kteří se těší na zdejší velkolepou podívanou. Připravována je již na podzim a pak s příchodem jarním paprsků se těší, až se bude moci ukázat v plné kráse. Květiny se nachází ve svém přirozeném prostředí rozlehlého parku. Pro mnohé může být i inspirací pro svou zahrádku. Odvézt si odsud můžete i nějaký ten suvenýr v podobě sazenic. Výběr je opravdu široký, takže buď si můžete zakoupit klasiku, která nikdy nezklame, nebo si třeba vybrat z nějakých žhavých novinek.

Čtěte také:   Ostrov Santorini, Řecko

Adresa: Stationsweg 166a, Lisse, Nizozemsko, tel.: 0031-252-465555

Web: www.keukenhof.com

Otevírací doba: denně 8 – 19:30, konec března – konec května a pár dní ke konci října, aktuální informace se dozvíte na domovských stránkách parku

Zdroj fotografií: Wikipedie

Mapa Keukenhof – Holandsko

 Napište nám pár slov o této turisticky atraktivní zajímavosti nebo na nás odkazujte ze svého webu, blogu či sociálního profilu.

Napište prosím komentář

Background photo - NASA. Some photos are licensed from photobank or used from Wikipedia.
Powered by WordPress | Designed by: Premium WordPress Themes | Thanks to Download Free WordPress Theme, Premium WordPress Themes and WordPress Themes