Atomium Brusel

Vypravíte-li se do Bruselu, tak kromě „hlavního města Evropy“, kde sídlí i mnohé instituce Evropské unie, můžete navštívit i velmi zajímavou stavbu. Jmenuje se Atomium a jedná se o model základní buňky krystalové mřížky železa, která je zvětšena více jak 165 miliardkrát. Atomium je stavba stojící v Bruselu a byla navržena inženýrem Andrém Waterkeynem, který tuto stavbu navrhnul k příležitosti mezinárodní výstavy Expo 58. Tato unikátní a jedinečná stavba je vysoká 102 m a je dominantou zdejšího Heysel plateau.

Stavba Atomia je ukotvena k zemi třemi masivními sloupy, které celému objektu zajišťují stabilitu. Původně mělo Atomium stát stejnou dobu, jako trvala zdejší výstava Expo, avšak stalo se jistým symbolem této výstavby a navíc mělo velký úspěch a popularitu u návštěvníků. Díky všem zmíněným aspektům zde stojí do dnešních dní a stalo se jednou z bruselských pamětihodností.

Konstrukce Atomia byla vytvořena z kombinace oceli, která tvoří kostru, a hliníku, který tvoří plášť. Díky použitým materiálům postupně začala stavba podléhat korozi a z bezpečnostních důvodů byl sem omezován přístup, až nakonec byla přístupná už jen asi třetina objektu. V roce 2006 však nastal zvrat a dne 18. února 2006 bylo Atomium po více než roční rekonstrukci kompletně otevřeno veřejnosti.

Pokud se sem dostanete, tak věřte, že odsud dostanete jedinečný výhled na celé město Brusel a v nejvyšší kouli se nachází i restaurace, kde můžete poobědvat nebo povečeřet a zároveň se kochat dominantami tohoto města. Atomium je nyní známé jako jedna z dominant celého Bruselu, ale i Evropy, protože zde sídlí mnohé její instituce. Místo je známé i díky konání široké škály výstav.

Zajímavostí může být i fakt, že belgická společnost SABAM, která sdružuje autory i jejich práva, vydala zákaz zobrazovat Atomium pro jakékoliv komerční i nekomerční účely, pokud k tomu nebude poskytnuto povolení. Fotografie Atomia proto nejsou moc dostupné, avšak pokud jste o této stavbě slyšeli, tak určitě víte jak vypadá.

Čtěte také:   Zámek Neuschwanstein – Německo

800px-Atomium_010-censored

Zdroj fotografie: Wikipedie

Kde leží Atomium?Napište nám pár slov o této turisticky atraktivní zajímavosti nebo na nás odkazujte ze svého webu, blogu či sociálního profilu.

Napište prosím komentář

Background photo - NASA. Some photos are licensed from photobank or used from Wikipedia.
Powered by WordPress | Designed by: Premium WordPress Themes | Thanks to Download Free WordPress Theme, Premium WordPress Themes and WordPress Themes